Manufacturer of pickle machinery. Our product range includes green chilly cutter, mango cutter, pickle mixer and lemon cutter. These machines are operated and managed by experienced team.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Vegetable Cutting Capacity | 200 kg/hr |
| Motor Rating | 1hp |
| Cutting Shapes | round |
| Phase | Three Phase |
| Capacity | 300kg/hr. |
| Brand | Raman |
| Motor | 1hp |
| Cut Size | 10mm |
| Voltage Supply | 440 |
| Weight | 80-90kg |
Our Chilli cutter / Stainless Steel chilly Cutter Suitable for cutting green chilli into small pieces for pickle making. The blades of chilly cutter move anti-clockwise routing even the small pieces of chillies in opposite direction. At the bottom is a collection tray, which collects the cut pieces.. All the contact parts are made of food grade 304 stainless steel.
Capacity : 50-400kg / hr & As per client requirement.
Manual Model also available.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 1000 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 320 V |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
We offer precisely designed Namkeen / Pickle mixer for easy mixing of different ingredients of Namkeen & spices / Pickles in a uniform manner. All contact parts are made of SS 304.
Production Capacity : 25 kg to 5
00 kg/batch
Specification: 2 Hp Geared Motor 3 phase
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Material | Stainless Steel |
| Vegetable Cutting Capacity | 200 kg/hr |
| Type of Machine | All Vegetable Slicer |
| Motor Power | 1 HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Max Cutting Thickness | 4-6 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Weight(kilogram) | 40 |
| Suitable for | Fruits & Vegetables |
| Country of Origin | Made in India |
We offer high speed Fruits / Vegetable slicer.
With three different attachments.
Specification : 1/2, 1 hp Motor, 50-100 Kg/hr. machine capacity
Electric Use : 220 Volt or 440 Volt
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 3hp |
| Vegetable Cutting Capacity | 100 kg/hr |
| Type | Continuous Type |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Suitable for | all, Ginger |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Suitable for cutting mangoes into 2 pieces or in small cubes . Mango cutting machines feature circular knives of high carbon steel which rotates in the same direction towards the center. The unit is driven by powerful motors, which ensure consistent performance..
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | 150-200kg/hr |
| Model | LEMON CUTTER |
Raman Industries manufacture lemon cutting/ pickle machine suitable for cutting lemon into 2 or 4 pieces. Lemon cutting machines feature four circular knives of high carbon steel which rotates in the same direction towards the center..
The unit is driven by powerful motors, which ensure consistent performance.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 nos |
| Capacity | 25 kg |
| Type | Batch Type |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Motor Rating | 1hp |
Made of stainless steel 304, our pickle mixer use for pickle making. Features U-Shape chamber with heavy duty rotation blades. These blades turn at a constant speed to mix the product inside.. Provided with manual tilting drum for easy discharged of the mixed product. The compact unit is equipped with 2hp motor and reduction gearbox. Mounted on MS frame for smooth and vibration free operation.
Capacity Available 10kg to 500kg
Product Details:
| Capacity | 600kg/hr |
| Brand | Raman |
| Color | White |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three |
| Power | 5 Hp |
| Voltage | 420 V |
Fruit & Vegetable Cuber/cutter .:- The vegetable cuber/cutter is mainly used for cutting various fruits & root vegetables into cubes size 10mm ,the machine can also cut the Fruit & Vegetables into slices, with the help of tungsten carbide courted blades drum & other contact parts made of stainless steel. capacity Approx 500-600kg/hr.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 2000 Pouch/Hour |
| Brand | Raman Industries |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Power Consumption | Electrical |
| Voltage | 320 V |
| Phase | Three Phase |
| Pouch Counter | Yes |
| Country of Origin | Made in India |