Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Max Loading Capacity | 25 Kg |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Power | 1 Hp |
| Orientation | Horizontal |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three |
| Is It Portable | Portable |
| Brand | Raman Industries |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Storage Capacity | 300 Kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Phase | Three |
| Finishing | Glossy |
| Voltage | 320 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | 1.5 Hp |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
It consists of a hopper, which leads the product(Ointment) to the grinding gap between rotor and stator. Conical design and mismatched splinted serrations of rotor and stator give high searing and cutting forces to the material.. The high frequency whirling and collision of the product results in an effective grinding and mixing.
Suits to the small, medium and large-scale production
Ideal for homogenizing , emulsifying , grinding, dispersing, mixing, extraction etc (fro wet preparations)
Exclusively being used for suspensions, ointments, and other preparations in the pharmaceutical industry
Salient Features:
Robust, durable and quiet in operation
All contact parts are made of stainless steel ( S.S. 304)
Push button with start/stop fitted as standard
Special drive arrangement
No foundation required
Optional Features :
Water jacketed model
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| No. Of Heads | 4 |
| Capacity | 240 bottle/min |
| Machine Type | Automatic |
| Brand | RAMAN |
| Power Consumption | Electrical |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Owing to our rich experience in this domain, we are capable of offering the range of semi-automatic Volumetric Liquid Filling Machine withsingle or two head,& Four head, Six Head table tops. Making perfect fusion of advanced technologies and excellent grade raw material, these are . designed and manufactured in exact accordance with the client’s preferences and industry defined standards.