Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Type | Continuous Type |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material of Construction | Stainless Steel |
| Also Suitable for | Tomato, Garlic |
Specially designed for ginger and garlic paste making.
This machine doesn't lose product natural properties such as flavor and its nutrients value..
All parts of the machine is made of SS-304.
Drive with 5hp 3ph motor.
Capacity (kg/hr) : 100-150
Operation Mode : Semi-Automatic
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 250kg/hr |
| Type | Continuous Type |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material of Construction | Stainless Steel |
| Also Suitable for | Garlic, Tomato |
Our Pulverizer suitable for make paste / pulp of vegetables and fruits like Chilli, Ginger, Tomato, Garlic, Onion, Carrot etc. All the contact parts are made of SS-304.
Available in 3 Sizes such as :
6" X 14" 15 hp 3ph
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type | Continuous Type |
| Automation Grade | Automatic |
| Material of Construction | Stainless Steel |
| Motor Rating | 20+1 |
| Model | RI - MCP |
| Capacity | 350-400kg/hr |
| Voltage Supply | 440 |
| Brand/Make | RAMAN |
| Also Suitable for | Garlic, Tomato |
| Brand | RAMAN |
Ginger Paste Making Machine / Garlic Paste Making Machine
Multi Cut Processer (MCP-20) -This High Performance Multi Cut Processer machine suitable to reduce the particle size for a final paste or liquid products. MCP-20 Machines offers the ideal solution for any type of applications involving soups, pasta sauces, Nuts and almonds grinding, Emulsions, Liver Pate, Meat & Cheese Emulsions, Yogurt, Mayonnaise, Fish Products, Rice, Vegetables i.e Ginger Garlic and leave vegetables, Baby-food, all types of both ready-made meals and processed cheese – and last not least meat/sausages.
The unique Multi cut process principle and the circulation unit allow mixing, fine cutting with tungstencarbide and emulsifying processes in one machine.
Main Features:-.
Product entry via Hopper
Variable Speed Feeding Spiral, powered by separate gear motor
With One fine cutting 0.4mm ( Optional:- Cutting set available in different Size. 0.2mm, 0.6mm, 1 mm. (Extra Cost)
Extra wide product exit to the bottom side with Circulation line.
Heavy duty Stainless Steel 304 Structure & frame.
Star-delta starter.
Cooling unit for working chamber.
Maintenance free main motor.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 80kg-100kg |
| Type | Continuous Type |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material of Construction | Stainless Steel |
| Capacity (kg/hr) | 50-100 kg/hr |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
Raman Industries manufacture Paste Making Machines / Hammer mill for our clients suitable for the preparation of ginger, garlic, chilly,tomato, onion, etc paste. The Paste Making Machine allows the paste to retain its natural properties like the flavor as well as its nutrient value which are the chief features of this machine. The Paste Making Machine is also available in different size as per the requirement of the clients. The working capacity of the machines depend on the product as well as the efficiency of the operator. Other specifications of the machine include:
Model
Motor Capacity (HP)
Capacity Per hr.
RI-PM-75
7.5 HP
300-350 kg/hr
RI-PM-100
10 HP
400-450 kg/hr
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Operation Mode | Automatic |
| Capacity | 500 kg/hr |
| Power | 5HP |
| Model Number/Name | 5hp |
| Brand/Make | RAMAN |
| Country of Origin | Made in India |
Banking on our enriched industry experience, Our Colloidal mill suitable to make a fine paste of crushed products. e.g Tomato, Garlic, etc..