Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Type | 2 in 1 |
| Usage/Application | Commercial |
| Color | Silver |
| Peeler Material | Emery Stone |
| Material | Stainless Steel |
| Warranty | 1 years |
| Country of Origin | Made in India |
We offer heavy duty potato /vegetable peeler use for peeling the raw potato,, for namkeen making line. Potato Peeler with the help of special emery lining inside the feeder, Our peeler is designed aesthetically and is used to peel the skin of potatoes in faster way. Our potato peeler leads to minimum peel loss and for better peeling and continuous flow of water in the drum helps to carry away the waste from drainage pipe.
Available in following Drum capacity : 8kg to 10kg and 12kg to 15kg
Specification : 1/2" hp Motor, 100 Kg/hr 1hp motor 200kg/hr. machine capacity.
Electric Use : 220 Volt or 440 Volt
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Oil Dryer |
| Number of Trays | 3 |
| Shape | Round |
| Power | 1000 Watts |
| Temperature Range | 120 Deg C |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
We are the leading manufacturer of Namkeen making line dryer/ndustrial Dryers/hydro /Dryer Machine for extraction extra water / oil..
Used in namkeen industry to separate the observed edible oil from fried namkeen.
Other capacities can be made on demand.
Power consumption 0.5 to 2hpHydro
Capacity : 100 to 450kg per hour
Available in MS & S.S Boady