Product Details:
| Capacity | 500 kg/batch |
| Model Name/Number | 2hp |
| Usage/Application | Spice Grinder |
| Material | Stainless Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 320 V |
| Brand | Raman Industries |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 150kg/hr |
| Stages | Single |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Voltage | 440 |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Commercial |
| Country of Origin | Made in India |
Tomato Pulp Extraction Machine, suitable to extract pulp from tomatoes, Imli , jamun, capacity 150kg/hr 1hp 3ph
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | 5*2 Feet |
| Usage/Application | Restaurant |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Brand | Raman Industries |
| Number Of Legs | 4 |
| Country of Origin | Made in India |
stainless steel Inspection/ Working table is intended for manual inspection and sorting of food products and other foodstuff. Working surfaces of a table are made of food stainless steel. We manufacture working/ Inspection table as per our customer requirement.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Storage Capacity | 1001 - 2000 L |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Storage Material | Milk/Dairy |
| Section Shape | Round |
| Surface Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
We offer Stainless steel Mixing/storage Tank that is manufactured using quality components SS 304, 316 with capacity ranging from 50ltr to 1000ltr of liquid per batch and as per requirement of our clients..
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type | Continuous Type |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Green Pea Processing |
We offer Pea hulling / pea podder suitable for remove shell from green peas / vegetable with the help of rotary blades & Drum. Equipped with powerful motor..
Model Capacity :
• PH 250 200-250kg/hr
• PH 450 400-500kg/hr
Product Details:
| Capacity | 1000 kg/hr |
| Body Material | MS & SS |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 8000 L |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Brand | Raman Industries |
| Finishing Type | Powder Coated |
| Shape | Oval |
| Country of Origin | Made in India |
Mixing Tank ( SS Tank with Agitator )
We are manufacture stainless steel storage & mixing tank /Agitator tank with smooth finishing. Stirrer / Agitator attached as per party requirement. eg. Conical Tank, Insulated Tank, Triple Jacketed Tank etc.. Mixing & Storage Tank available 50ltr to 1500ltr.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Stages | Double Stage |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 440 v |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Pressure | 100 Bar |
| Production Capacity | 300 LPH |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Phase | Three |
| Voltage | 440 V |
| Automation Grade | Semi automatic |
| Power | 5 Hp |
| Frequency | 50 Hz |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
We offer quality range of emulsifier Mixing Tank for food emulsifi or gel etc. we manufacture using quality component . In our range, we offer Stirrer, Mixing vessel and In-line Homogenizer, with capacity ranging from 50lit to 1000Lit of liquid per batch and as per requirement of our clients.
Applications :
Available in size of 3 HP / 5 HP / 10 HP. Special arrangement for mechanical lifting and lowering
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Belt Thickness | 15 mm |
| Material | PVC |
| Belt Width | 500 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Features | Heat Resistant |
| Structure | Belt Conveyor |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Fruit and vegetable conveyor suitable for lifting the fruits/vegetables to be fed to the crusher or extraction machines. use in food processing industries. Available in various sizes as per the requirement of customer.
Product Details:
| Stages | Double |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Color | Silver |
| Voltage | 220 v |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Motor | 1 HP |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Kitchen |
| Application | Peeling |
| Suitable for | Apple |
| Country of Origin | Made in India |
Appel Correr machiner Two head complete 304 stainless steel penumatic type.