These machines are suitable for both fruits and vegetables such as Mango, Orange, Apples, Passion Fruit, Pineapple, Tomato, aloe Vera, awla, ginger, onion and more. All the machines have a sturdy construction and are unique in design.
Capacities mentioned are vis-a-vis tomato and may vary depending upon the product and efficiency of the operator. Our product range includes vegetable pulper, fruit pulper, fruit mill crusher, motorised hydraulic juice press, hydraulic juice press, fruit juicer, rosing machine and paste making machine.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity(Kg/Hr) | 50 |
| Stages | Single |
| Motor | 0.5 HP |
| Material | Stainless Steel |
| Suitable for | Apple, Tomato, IMLI |
We are the leading manufacturer of pulper to our clients. These fruit and vegetable pulper are used for the extraction of pulp from vegetables and fruits like,apple, litchi, guava, pear, tomato, passion fruit, grape ad so on. The working capacity of these machines depend upon the size, type and quality of the product to be pulped. Our range of fruit & vegetable pulper machines are available from 80 kg/hr to 3 t/hr capacity also are also found in the following capacities:
Model
Capacity (per hr)
Motor Capacity (hp)
RI-P-05
80 kg/hr
0. 5 hp
RI-P-10
0. 5 T/hr
1 hp
RI-P- 30
1. 0 T/hr
3 hp
RI-P- 50
2. 0 T/hr
5 hp
RI-P- 75
2. 5/3. 0 T/hr
7. 5 hp
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity(Kg/Hr) | 1000 |
| Stages | Single |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Motor | 5 Hp |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 380 V |
| Suitable for | Fruits |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Fruit & Vegetable Pulper, Steel Fruit Pulper, Pulper, MANGO PULPER,
Manufacturer of fruit/mango & vegetable pulper to our clients. These stainless steel 304 fruit and vegetable pulper are used for the extraction of pulp from vegetables and fruits like mango, litchi, guava, pear, tomato, passion fruit, grape ad so on. The working capacity of these machines depend upon the size, type and quality of the product to be pulped. Our range of fruit & vegetable pulper machines are available from 500 kg/hr to 3 t/hr capacity also are also found in the following capacities:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Press Type | Hydraulic Electric |
| Capacity | 300 kg per hour. |
| Model | 10 tones,25ton,40ton,50 ton |
| Body Material | MS With SS Contact |
| Design | Hydraulic |
| Usage Type | Industrial |
| Structure Type | Floor Model |
| Capacity(LPH) | 100 |
| Brand/Make | RAMAN |
| Suitable for | Apple |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
We are manufacturer and offer to our clients a comprehensive range of Hydraulic Cold Juice Press (Motorised) manufactured with high quality material. The Hydraulic Juice Press (Motorised) is used for the extraction of juice from crushed fruits like pineapple, grapes,. orange, apple and so on. The product is also endowed with features like efficient durability and high tensile strength.
The motorized Hydraulic Cold Juice Press having stainless steel tray with proper depth which prevents the juice from spilling out from the filter cloth and wooden racks thereby retaining the nutrients left in the pulp from other juices. Other specifications of this product are listed below:
Available in Capacity :
Model
Motor Capacity (HP)
Pressure Capacity
RI-H-10
10 tonnes
RI-H-25
25 tonnes
RI-H-40
40 tonnes
RI-H-50
50 tonnes
Or Modify as per client requirement.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 1500 kg/hr |
| Power Rating | 5 hp |
| Vegetable Cutting Capacity | 600 kg/hr |
| Material | SS 304 |
| Body Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | Electrical |
| Voltage Supply | 380 V |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Raman industries manufacture Fruit Mill / Fruit Mill crusher mostly use in food processing /resturant / commercial kitchen.Fruit Mill enabled with sturdy fixture mounted on MS steel or Stainless steel stand. The product is used for crushing hard seedless fruits for pulping or juice extraction. The machine is fed into a hopper which is then crushed by SS rotor against the SS blades driven by a powerful motor. All contact parts of the fruit mill crusher are made up of food grade AISI 304 stainless steel. Fully SS model also available.
Suitable for Food industries & Hotel Etc.
Product Details:
| Capacity | 100 kg |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Raman Industries |
| Country of Origin | Made in India |
We offer hydro machine use for extract extra oil form namkeen or fry potatoes. And it also use after the washing of sliced potato into water the excess surface water is removed in dryer machine which is centrifugal system and removes approximately 30% to 40% of water enabling the potato to fry properly machine. Contains S.S.basket with storing capacity is 8 to 10 Kg sliced potatoes.
Specification : 1/2" hp Motor, 100 Kg/hr. machine capacity.
Electric Use : 220 Volt or 440 Volt
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 250 Liters |
| Material | Stainless Steel |
| Power | 3HP |
| Capacity(kg/hr) | 300 |
| Country of Origin | Made in India |
Colloidal Millare ideal for fine grinding and homogenizing of liquids and pastes including juices, squash and ketchup etc. The material to be processed is fed by gravity to the hopper or pumped so as to pass between the rotor & stator elements, where it is subjected to high shearing forces. Material is conveniently discharged through a hopper whereby it can be re-circulated for a second pass. All the contact parts are made of food grade steel.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 300 kg/hr |
| Material | SS 304 |
| Automation Grade | Automatic |
| Suitable for | Orange, Tomato, Apple |
| Model | RI - FM - 01 |
| Surface Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Raman industries manufacture Fruit Mill / Fruit Mill crusher mostly use in food processing /resturant / commercial kitchen. Fruit Mill enabled with sturdy fixture mounted on MS steel or Stainless steel stand. The product is used for crushing hard seedless fruits for pulping or juice extraction.. The machine is fed into a hopper which is then crushed by SS rotor against the SS blades driven by a powerful motor. All contact parts of the fruit mill crusher are made up of food grade AISI 304 stainless steel. Fully SS model also available.
Suitable for Food industries & Hotel Etc..
Available in following models and capacity:
Model
Capacity (Per hr)
Motor Capacity (HP)
RI-C-10
300 kg/hr
1 HP
RI-C-30
1.5/2 T/hr
3 HP
RI-C-75
3 T/hr
7.5 HP
RI-C-100
5 T/hr
10 HP
15 Hp
Or Modify as per client requirement.
Additional Information:
Product Details:
| Capacity | 500 kg/hr |
| Stages | Single |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Motor | 3 HP |
| Material | Stainless Steel |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Motor | Crompton Greaves |
| Applicable Fruits | Apples, Oranges, Mosambi, Pomegranate |
| Brand | Raman |
| Material | Stainless Steel 304 |
| Model Number/Name | 7.5 Hp |
| Capacity | 400-500kg/hr |
| Power | 6kw |
| Motor Power | 7.5hp |
| Condition | New |
| Usage | Industrial |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
This Machine suitable for extraction juice from crushed fruits & Vegetables e.g Beetroot, Apple, Grapes, Pomegranate, Carrot, etc.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Capacity | 300/ kg |
| Motor Power | 2 HP |
| Power Source | Electrical |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finish | Color Coated |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Screw Press Machine to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 500 kg/hr |
| Stages | Double |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 320 V |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Motor | 2 HP |
| Material | Stainless Steel |
| Suitable for | Mango |
| Brand | Raman Industries |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Our clients can avail from us a wide range of Fruit and Vegetable Pulper, Double Pulper, Mango Pulper which can be used to extract pulps from fruits and vegetables..
These pulpers are highly effective and also high on performance. These Fruit an Vegetable Pulpers are used various purposes like skin removal, destoning, pulping and finishing of pulps from fruits and vegetables like mangoes, litchi, tomatoes, carrot, pineapple and many more.
The fruit and vegetable pulper is furnished with parts like scraper rotors, spiral scraper and brushes which rotates at a very high speed thus separating the stone, skin and the pulp.
This Pulper Works in two Stages the secondary stage used for receiving the refined pulp from the primary stage.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity(LPH) | 400 |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | Three Phase |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 320 V |
We manufacture a wide range of rosing machines to our clients. These rosing machines are suitable for the extraction of lemon and tight skin oranges. The machine is mounted on ms stand with ½ hp, 1hp motor. The machine is also constructed with high quality contact parts made from aluminum and stainless steel. modify as per party requirement.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity(Kg/Hr) | 500 |
| Stages | Double |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Motor | 2 HP |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 320 V |
| Suitable for | Fruits |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Manufacture wide range of Fruit and Vegetable Pulper which can be used to extract pulps from fruits and vegetables These pulpers are highly effective and also high on performance. These Fruit an Vegetable Pulpers are used various purposes like skin removal, destoning, pulping and finishing of pulps from fruits and vegetables like mangoes, litchi, tomatoes, carrot, pineapple and many more. The fruit and vegetable pulper is furnished with parts like scraper rotors, spiral scraper and brushes which rotates at a very high speed thus separating the stone, skin and the pulp. The secondary stage id used for receiving the refined pulp from the primary stage and are available in the following capacity:
| Model |
Capacity (T/hr) |
Type |
Motor Capacity (HP) |
| RI-P2-100 | 2 |
Twin | 10 |
| RI-P2-150 | 5 | Twin | 15 |
| RI-P2-200 | 7.5 | Twin | 20 |
We are manufacture and we provide our clients with a comprehensive range of Hydraulic Juice Press (Manual) manufactured with high quality material to give efficient durability and high tensile strength. The product is used to extract juice from crushed fruits like pineapple, grapes,. orange, apple etc. The Hydraulic Juice Press (Manual) is available in a roll-in-roll-out type and rotary type presses for higher capacity utilization. The juice pan is also structured from stainless steel having proper depth which prevents the juice from squirting out from the wooden racks and the filter cloth. Hydraulic Juice Press (Manual) also available in a variety of other specifications.
Available in Capacity :
Model
Pressure Capacity
RI-H-25
25 tonnes
Additional Information: