Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity(Litre) | 500 L |
| Usage/Application | Commercial |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage Supply | 380 V |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Raman Industries |
| Motor Power | 1 Hp |
| Tilting Arrangement | Electric |
Our Steam Jacketed Kettle/ Mixing Kettle is available with fixed scraper for liquid mixing attachment the Teflon scraper scrapes the inner surface of Kettle and is driven by attached geared motor or gearbox-motor attachment. The scraper attachment ensures that there is no blackening or charring of product while cooking or heating.
Available in following capacities:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity(Litre) | 500 L |
| Tilting Arrangement | Electric |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Capacity(kg) | 500 kg/hr |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Scrapper | Teflon Scraper, Without Scraper |
| Brand | Raman Industries |
Steam jacketed kettles are specialized cooking vessels used in commercial kitchens, food processing plants, and other industrial applications to cook, heat, or simmer large quantities of food and liquid. These kettles have a double-walled construction, where steam circulates between the walls (the "jacket") to provide even and efficient heating. Here’s an overview of steam jacketed kettles:
Our Steam Jacketed cooking pan suitable for pulp or juices or mixing or making sugar syrup/brine solution. Made from SS 304, the kettle is 2/3rd jacketed for uniform distribution of the heat. The tilting of kettle facilitates easy pouring of the preparation also available in fixed type with easy open lid.
Available in following capacities:
• 10gal (45 liters)
• 25gal (110 liters)
• 50 gal (225 liters)
• 100gal (450 liters)
• 500 liters
• 1000 liters
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 250kg/hr |
| Capacity(KLD) | 100 |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Design | Customized |
| Country of Origin | Made in India |
Flash Evaporator Vacuum Pan :- Made of Stainless Steel this cooking/mixing kettle is interconnected with condenser for cooling the hot steam with the help of vacuum pump. A Geared motor ensure slow speed scraping inside the pan while. cooking/distillation. Vacuum coking is done at 55 oC Temperature which preserve the natural color, aroma and taste of the product.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity(KLD) | 200 |
| Capacity | 250kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Stainless Steel 304 |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three |
| Power Source | Electrical |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 420 V |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity(kg) | 100 kg/hr |
| Tilting Arrangement | Electric |
| Usage/Application | Commercial |
| Material | Stainless Steel |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Raman Industries |
| Motor Power | 2 HP |
Steam Jacketed Kettle ( Tilting Type :- Jacket and kettle both made of Stainless Steel with Teflon scraper scrapes the inner surface of Kettle and is driven by attached geared motor or gearbox-motor complete with steam pet cock, safety valve, pressure gauge, Etc.
The scraper attachment ensures that there is no blackening or charring of product while cooking or heating..
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 250kg/hr |
| Capacity(KLD) | 100 |
| Material | Stainless Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electrical |
| Phase | Three |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Evaporator Kettle / Stainless Steel Evaporator Kettle Suitable for cooking and concentrating products under vacuum to make jam, ketchup, tomato puree etc. The vessel is interconnected with condenser, suitable vacuum pump/motor. A geared motor ensures slow speed scraping inside the vessel while cooking. Vacuum Cooking is done at 55 oC temperature which preserves the natural color, aroma and taste of the product.
Available in following capacities:
25gal (110 liters)
50 gal (225 liters)
100gal (450 liters)