We manufacture range of bottle filling and bottle capping equipments. Our reliable range of bottle filling machines and bottle capping machines suitable for filling liquids like juices, ketch up jams, curry, paste etc. Our high quality range includes crown corking machine (manual), crown corking machine, paste cream tube filling machine, lug cap sealing machine, piston filler and PP cap sealer.
Capacities mentioned are may vary depending upon the product and efficiency of the operator.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 3000 Piece/Hr |
| Material | Stainless Steel |
| Filling Volumes | 50 ml |
| Surface Finish | Color Coated |
| Machine Type | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
Our hand/pedal/Motorised paste / tube filling machines suitable for filling tube , bottle , Jar etc. offers easy adjustment of the quantity of material to be filled and provides positive cut of value for drip lining. These machines are capable of handling products of various viscosities in jars containers, tube and bottles of different shape and size.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 10 CPM |
| Packaging Material | Plastic |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 380 V |
| Power | 2 Hp |
Raman Industries manufacture pedal operated Crown Corking/ Glass Bottle Sealing Machine is suitable larger batch sizes and used in Juice,sauce, chemical and food industries. The machine being pedal assisted, the sealing force is closely regulated and hence the crowning is more consistent and free from bottle breakages.
Capacity: -20-25 Bottles/min.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Production Capacity | 50 Bottles/Min |
| Brand | Raman Industries |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three |
| Power Source | Electrical |
| Country of Origin | Made in India |
lug cap sealling machine suitable for bottle capping with lug caps. Pneumatically operated and more efficient as well as faster.
Available in following models:.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Production Capacity | 100 BPM |
| Automation Grade | Automatic |
| Container Type | Bottle |
| Warranty | 1 year |
| Container Size | 2 ml |
| Power Source | Electrical |
| Voltage | 320 V |
| Material | Stainless Steel |
| Phase | Three |
| Brand | Raman Industries |
| Country of Origin | Made in India |
We also undertake the manufacture of bottle washing machine. The bottle washing machine is primarily used in food, beverages, spices and the pharmaceutical industry, for rinsing and washing glass bottle before filling. A great advantage of this method is that it reduces the labor intensity by saving a lot of human resources. The machine also saves a lot of water by saving water resources and by increasing the reuse of water. The machine comes in an array of sizes and dimensions ans are available in 2 or 4 head models.
We also customize our products based on the specifications as laid down by our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Production Capacity | 80 BPM |
| Warranty | 1 year |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 2 Hp |
| Brand | Raman Industries |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three |
| Power Source | Electrical |
| Country of Origin | Made in India |
We are offering and supplying high performance Pet Bottle Capping Machine which is most ideal for capping Water Bottles, Soda/Soft Drink Bottles or any plastic bottles. The offered pet bottle capping machine is precisely designed and manufactured in adherence to international quality standards by utilizing high grade quality raw material and sophisticated technology. Besides, this pet bottle capping machine consists of a 1/4 Hp motor mounted on a M. S. stand.
Features:
•
Easy operation
•
High performance
•
Low maintenance
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| No of Heads | 4 |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Driven Type | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Capacity | 50 Bottles/ min |
We are manufacturer of Vaccum filling / Glass bottle filling machine our machine suitable for filling viscous liquids like juice, ketchup and syrup in glass bottles with narrow necks. Available in 2,4 head models in MS or SS finishes.
|
VF 02 |
2 Head |
20-25 bottles/min |
|
VF 04 |
4 Head |
40-45 bottles/min |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Filling Range (ml) | 50ml |
| Machine Type | Automatic |
| Power Consumption | Electrical |
| Applications | Industrial |
| Brand | Raman Industries |
| Body Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Our piston filler suitable for liquid filling with thick viscosity like Honey , Juices, Ketchup, Jams etc. in Glass & Pet Bottle or Wide mouth Jars and Cans.
Available in 1 or 2 & 4 heads and in following ranges: