We are manufacture Aloe Vera Gel Extraction Machinery for extraction of Gel from Aloe Vera leaves. Our gel extraction machine separates the clear aloe gel from unwanted rind.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Capacity | 200-250kg/hr |
| Design Type | Customised, Standard |
| Technique | Mechanical |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Stainless Steel 304 |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Voltage | 380 V |
| Power Source | Electrical |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three |
| Country of Origin | Made in India |
This machine is suitable for Extract pure Gel from aloe vera leafs. this machine is made of food grade stainless steel.
Capacity: Extract aloe vera leaves 200kg-300kg/hr.
Additional Information: